Agencija za javni nadzor nad revidiranjem podaja mnenje o načinu poročanja o kazalnikih kakovosti revidiranja, ki so predstavljeni v Smernicah za revizijske komisije za spremljanje kakovosti zunanjega revidiranja, objavljenih oktobra 2018. Mnenje Agencije je, da se morajo revizijske družbe pri poročanju revizijskim komisijam o porabi časa na tveganih področjih z njimi dogovoriti za natančen pomen pojma tveganih področij, ter revizijskim komisijam jasno predstaviti, ali evidenco porabe časa vodijo na način, da podatke o porabi časa na tveganih področjih revidiranja lahko zagotovijo.
Na podlagi podatkov, s katerimi razpolaga Agencija za javni nadzor nad revidiranjem (v nadaljevanju: Agencija), revizijske družbe v nekaterih primerih težko zagotovijo podatke o porabi časa na tveganih področjih revidiranja, oziroma se običajno posreduje zgolj podatek o porabi časa pri izvajanju revizijskih postopkov v okviru ključnih revizijskih zadev. Pri uporabi Smernic za revizijske komisije za spremljanje kakovosti zunanjega revidiranja se pojma tvegana področja in področja z bistvenim tveganjem prepletata in nista konsistentno uporabljena, zato prihaja tudi do nejasnosti v komuniciranju oziroma različnih pričakovanjih med revizijskimi družbami in revizijskimi komisijami.
V okviru točke 3.2 ter priloge Smernic predstavljeni kazalnik porabljenega časa na tveganih področjih meri čas, ki ga člani delovne skupine za posel porabijo na tveganih področjih, ki jih ugotovijo med načrtovanjem revizije. Na podlagi opisane problematike in predstavitve pravne podlage Agencija meni, da se morajo revizijske družbe pri poročanju revizijskim komisijam o porabi časa na tveganih področjih z njimi dogovoriti za natančen pomen pojma tveganih področij, saj pri revidiranju to niso zgolj ključne revizijske zadeve oziroma ni nujno, da revizijske komisije zanima zgolj to področje, prav tako pa morajo revizijske družbe revizijskim komisijam jasno predstaviti, ali evidenco porabe časa vodijo na način, da podatke o porabi časa na tveganih področjih revidiranja lahko zagotovijo in so verodostojni, oziroma kako podrobno (npr. po članih revizijske skupine in ostalih sodelujočih pri revidiranju) vodijo te evidence. Če revizijska družba porabe časa ne vodi na način, da bi lahko zagotovila izračune vseh predvidenih kazalnikov iz Smernic, mora to sporočiti revizijski komisiji.
Celotno besedilo je dostopno Tukaj
Nazaj
Sorodne novice
DOPOLNJENO - Priporočilo ZNS glede imenovanja revizorja za dajanje zag
Preberi večCorporate Environmental Due Diligence and Reporting in the EU
Pravna analiza Direktive CS3D ter priporočila za prenos v nacionalno zakonodajo
Preberi več