Združenje nadzornikov Slovenije (ZNS) je strokovna, nepridobitna, prostovoljna in nevladna ter nepolitična organizacija, ki povezuje člane nadzornih svetov (NS), upravnih odborov (UO) ter druge deležnike korporacijskega upravljanja.
Imamo vodilno vlogo na področju izobraževanja in certificiranja ter oblikovanja standardov dobre prakse korporcijskega upravljanja in delovanja NS gospodarskih družb v Sloveniji. ZNS je bilo ustanovljeno leta 1997 in je ena od najstarejših tovrstnih organizacij v Evropi. Danes združujemo več kot 740 individualnih in 13 korporativnih članov ter smo najpomembnejši nosilec razvoja in mnenjski voditelj korporacijskega upravljanja v Sloveniji.
Vizija ZNS
ZNS je najpomembnejši strokovni partner vsem deležnikom upravljanja družb v Sloveniji in mednarodno aktivna organizacija.
Poslanstvo ZNS
S spodbujanjem dobre prakse korporacijskega upravljanja in strokovnega dela članov nadzornih svetov prispevamo k odgovornemu in učinkovitemu upravljanju družb v Sloveniji.
To počnemo z naslednjimi aktivnostmi:
- razvoj stroke in raziskav s področja korporacijskega upravljanja,
- izobraževanje, certificiranje in svetovanje,
- odzivanje na aktualne dogodke in predstavljanje strokovnih stališč,
- zastopanje interesov in povezovanje vseh deležnikov korporacijskega upravljanja,
- mednarodno sodelovanje.
Strateški načrt ZNS 2025
Vrednote ZNS
- strokovnost
- odgovornost
- etičnost
- neodvisnost
- inovativnost
- odprtost in povezovalnost
- komunikativnost
Člani ZNS so lahko
- člani NS in neizvršni člani UO gospodarskih družb z območja Republike Slovenije;
- člani komisij in sekretarji NS in UO ter posamezniki, ki kažejo interes za včlanitev, če izpolnjujejo zakonske pogoje za imenovanje članov organov vodenja in nadzora;
- tuji državljani iz 1. ali 2. alineje tega člena;
- pravne osebe, ki so praviloma gospodarske družbe in organizacije (korporativni člani), zainteresirane za razvoj korporativnega upravljanja in nadzorniške funkcije v okviru poslanstva ZNS. Za posameznike, včlanjene v sklopu korporativnega članstva, veljajo enaki kriteriji za članstvo v ZNS.
Člani ZNS so zavezani k spoštovanju Kodeksa profesionalne etike ZNS in Pravil ZNS ter si prizadevajo za dobro prakso delovanja NS kot to določajo priporočila, ki jih je sprejelo ZNS.
Kodeks profesionalne etike ZNS
Tako kot to velja za druge profesije je pomembno, da tudi opravljanje nadzorniške funkci ...
Poglej dokumentOsnovne dejavnosti
- izobraževanje in certificiranje znanj članov NS;
- raziskovalno delo o delovanju nadzornih svetov v praksi;
- strokovno delovanje v okviru različnih interesnih skupin, ki si prizadevajo za dvigovanje standardov upravljanja družb in delovanja nadzornih svetov;
- organizacija strokovnih srečanj in posvetov;
- sodelovanje z mediji in strateškimi partnerji v smislu promocije stroke s področja nadzornih svetov;
- komunikacija s člani ZNS in širšo strokovno javnostjo preko elektronskih novic, spletnih strani in sporočil za javnost;
- vodenje evidence članov nadzornih svetov v slovenskih gospodarskih družbah;
- predstavljanje pomembnih tematik za uspešno delo nadzornih svetov.