Korporacijsko upravljanje ureja razmerja med organom vodenja (uprava ali poslovodstvo), organom nadzora (nadzorni svet ali upravni odbor), delničarji in deležniki družbe (drugimi interesnimi skupinami). Korporacijsko upravljanje določa tudi strukturo (organiziranost), ki podpira cilje družbe, sredstva za doseganje le-teh ter spremljanje rezultatov. Namen korporacijskega upravljanja je pomagati ustvariti okolje zaupanja, transparentnosti in odgovornosti, ki je potrebno za spodbujanje dolgoročnih naložb, finančne stabilnosti in poslovne integritete s čimer se podpira tudi močnejša rast in razvoj bolj vključujoče družbene skupnosti.
Okvir korporacijskega upravljanja je določen s kombinacijo zakonodaje, predpisov, kodeksov in priporočil dobre prakse. Kako pomembni so posamezni elementi tega okvirja je odvisno od pravnega sistema. Kodeksi upravljanja so prostovoljni in velja, da jih družbe spoštujejo po lastni presoji. Vendar pa v tem primeru navadno vstopi v veljavo obveza, da s pristopom h kodeksu upravljanja tega družba tudi spoštuje (načelo "spoštuj ali pojasni").
Kodeksi upravljanja družb
Referenčni kodeksi
Dobro prakso korporacijskega upravljanja določajo različni referenčni kodeksi glede na vrsto družb. Družbe, ki so zavezane oblikovanju izjave o upravljanju kot del letnega poročila družbe, izberejo zanje relevanten referenčni kodeks.
Slovenski kodeks upravljanja javnih delniških družb
Kodeks podaja priporočila dobre prakse upravljanja, nadzora ...
Poglej dokumentKodeks upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti
Poglej dokument
Kodeks upravljanja za nejavne družbe
Kodeks upravljanja za nejavne družbe je namenjen vsem gospo ...
Poglej dokumentKodeks korporativnega upravljanja družb s kapitalsko naložbo države
Kodeks korporativnega upravljanja družb s kapitalsko naložb ...
Poglej dokumentRazkritja odstopanj od kodeksa
Družbe zavezane spoštovanju enega od referenčnih kodeksov v izjavi o upravljanju razkrijejo svoja odstopanja od dobre prakse zapisane v referenčnem kodeksu. Namen razkritja je delničarjem investitorjem in drugim deležnikom korporacijskega upravljanja predstaviti posebnosti korporacijskega upravljanja družbe. Pri tem je pomembno, da družba sama presodi kaj od priporočene dobre prakse korporacijskega upravljanja je zanjo primerno in to uporabi. Odstopanja od priporočil v referenčnem kodeksu pa pojasni na način, da predstavi razloge zakaj priporočilo za družbo ni primerno in predstavi alternativno rešitev, ki je glede na posebnosti družbe primernejša. Na ta način zagotovi transparentnost modela korporacijskega upravljanja družbe in omogoča presojo delničarjem, investitorjem in drugim deležnikom glede kakovosti upravljanja v tej družbi. Namen izjave o upravljanju družb torej ni »slepo« sledenje vsem določbam kodeksa, saj določeno priporočilo dobre prakse ne predstavlja najboljše rešitve za vse družbe enako.
Praktični napotki za kakovostna pojasnila v izjavah o upravljanju
Namen praktičnih napotkov je družbam predstaviti sistematičen pristop k oblikovanju izja ...
Poglej dokumentKaj so kvalitetna razkritja odstopanj od kodeksa v izjavah o upravljanju družb je opredeljeno v dokumentu Priporočilo Komisije ES o kakovosti poročanja o upravljanju podjetja („upoštevaj ali pojasni“), 9. april 2014.
Spremljanje skladnosti s kodeksi
-
Poročilo o analizi skladnosti s Slovenskim kodeksom upravljanja javnih delniških družb za javne družbe za obdobje 2017‒2019
17. 09. 2021 | Raziskave in študije
-
Poročilo o uporabi in skladnosti za leto 2017- Kodeks upravljanja za nejavne družbe
10. 12. 2018 | Raziskave in študije
Upravljanje družb v državni lasti
Slovenski državni holding (SDH) je krovni upravljavec kapitalskih naložb države, njihovo upravljanje pa urejajo različni akti in smernice SDH.
Priporočila dobre prakse
-
Priporočila in pričakovanja Slovenskega državnega holdinga, d.d.
20. 12. 2024 | Priporočila in kodeksi | SDH
-
OECD Guidelines on Corporate Governance of State-Owned Enterprises
19. 11. 2015 | Publikacije
-
OECD Guidelines on Anti-Corruption and Integrity in State-Owned Enterprises
23. 05. 2019 | Publikacije
Upravljanje družb v občinski lasti
Za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti se je v zadnjih letih pomembno povečala zakonska regulacija ter s tem zahtevnost in kompleksnost njihovega upravljanja. Z namenom izboljšanja njihovega korporacijskega upravljanja in za krepitev konkurenčnosti ter korporacijske integritete teh družb je bil tako oblikovan nov Kodeks upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti, ki je stopil v veljavo s 1. 1. 2023.
Priporočila dobre prakse
-
Kodeks upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti
30. 11. 2023 | Priporočila in kodeksi
-
Okvir upravljanja in razmerja med družbo in družbeniki, organi vodenja in nadzora, lojalnost družbi
29. 03. 2023 | Gradiva izobraževanj | Gorazd Podbevšek
-
Posebnosti upravljanja javnih gospodarskih družb
29. 03. 2023 | Gradiva izobraževanj | dr. Andreja Primec
-
Revizija in sistem notranjih kontrol ter revizijska komisija
29. 03. 2023 | Gradiva izobraževanj | mag. Polona Pergar Guzaj
Upravljanje bank
Zaradi specifičnega položaja in pomena, ki ga imajo banke za nacionalno gospodarstvo, zanje velja še vrsta drugih podzakonskih aktov in smernic dobre prakse, ki jih določajo nacionalni ali evropski regulator oz. strokovna združenja.
Zakonodaja
- Zakon o bančništvu – ZBan-3
- Sklep o skrbnosti članov uprave in nadzornega sveta bank in hranilnic, UR.l.RS, št. 62/11 in sklep o dopolnitvah Ur.l.RS, št. 74/13
Priporočila dobre prakse
Priporočeno branje
-
Guidance for the Directors of Banks (IFC)
25. 10. 2021 | Publikacije
Upravljanje skupin družb
Skupine podjetij so pomembna ekonomska realnost, vendar njihove upravljalske strukture ostajajo podpovprečno razvite tudi na evropski ravni. Izzivi so tako na pravni strani preko skladnosti z lokalnimi standardi v primeru mednarodnih skupin podjetij (multinacionalk, skupine s podružnicami) kot tudi po poslovni liniji, ki se običajno ne sklada s pravno-organizacijsko strukturo v skupini. Gre za področje »notranjega« upravljanja v skupini družb (Internal Group Governance).
Priporočeno branje
-
Duties and Responsibilities of Boards in Company Groups
03. 06. 2020 | Publikacije
-
Group interest and subsidiary governance in Luxembourg, ILA
15. 06. 2015 | Publikacije
-
Challenges in Group Governance: The Governance of Cross-Border Bank Subsidiaries, IFC, Fokus 13
26. 10. 2021 | Publikacije