Strokovni svet ZNS je že s Priporočilom ZNS o javnem naročanju revizijskih storitev in revizorja trajnostnega poročila (12.2.2025) opozoril, da bodo družbe, ki so za leto 2025 zavezanke za poročanje o trajnostnosti, na letošnjih skupščinah prvič obravnavale tudi imenovanje revizorja za dajanje zagotovil glede trajnostnega poročila.
Vezano na usklajevanje pogodb z revizorjem za dajanje zagotovil o trajnostnosti pri oblikovanju predlogov za skupščino opozarjamo, da je 27.2.2025 Evropska komisija sprejela nov sveženj predlogov za poenostavitev v poročanju o trajnostnosti in skrbnem pregledu (omnibus sveženj). Izpostavljamo dve glavni spremembi za namen tega priporočila:
- Zmanjšanje obsega zavezancev: Približno 80 % podjetij bo izločenih iz obveznosti poročanja, saj bodo zahteve osredotočene na največja podjetja, ki imajo največji vpliv na družbo in okolje - zožitev zaveze za trajnostno poročanje na velika podjetja in nadrejene družbe velikih skupin z najmanj 1.000 zaposlenimi.
- Zamik rokov za trajnostno poročanje in dajanje zagotovil za dve (2) leti: družbe, ki bi morale začeti poročati leta 2026 za leto 2025 ali v 2027 za leto 2026 (2. in 3. točka prvega odstavka 35. člena ZGD-1M), bodo dobile dodatni dve leti, torej do leta 2028.
Če bodo predlagane spremembe na ravni EU sprejete v predvidenem obsegu, se bo za dve leti odložila obveznost trajnostnega poročanja in zagotavljanja zagotovil o trajnostnosti. Po izteku tega obdobja pa se bo občutno zmanjšalo število podjetij, ki bodo zavezana k trajnostnemu poročanju.
Evropska komisija si prizadeva, da bi bile spremembe direktiv sprejete do konca junija 2025, kar bi omogočilo njihovo vključitev v nacionalne zakonodaje še v istem letu. Ker gre za predlog, ki je še v postopku obravnave, se lahko končna odločitev glede poenostavitev bistveno razlikuje od trenutno predlaganih rešitev.
Zato priporočamo, da družbe, zavezane k poročanju o trajnostnosti za leto 2025, v pogodbah z revizorji vključijo klavzulo, ki upošteva morebitne spremembe zakonodaje na tem področju. Klavzula naj določa, da se v primeru, ko družba zaradi spremenjenih zakonskih zahtev ne bo izvedla storitve dajanja zagotovil o trajnostnosti v prvotno dogovorjenem obsegu, obseg naročene storitve ustrezno prilagodi oziroma zmanjša v skladu z vsakokratnimi zahtevami zakonodaje.
Nazaj
Sorodne novice

Stališče ZNS glede pogojev za imenovanje delavskega predstavnika v org
Preberi več
Čestitamo novim imetnikom Certifikata ZNS
Nataša Colnar, mag. Cirila Kovačič, Marko Rant, Mateja Treven in Minka Vrabec Gortnar.
Preberi več


POSNETEK - Kakšne so nadzorniške zgodbe članic nadzornih svetov?
V spletni knjižnici je na voljo je posnetek in gradivo.
Preberi več