Ustavno sodišče razveljavilo določila zakona o bančništvu o sodelovanju delavcev pri upravljanju
Gre za določbo (četrti odstavek 33. čl. ZBan-2), da se za banke ne uporabljajo določbe zakona, ki ureja sodelovanje delavcev pri upravljanju, glede predstavnikov delavcev v upravi in nadzornem svetu banke. Ustavno sodišče je razsodilo, da zakonodajalec ni utemeljil razumnega razloga za izključitev predstavnikov delavcev iz organov upravljanja v bankah, ki bi bil stvarno povezan z opravljanjem dejavnosti bančništva.
Presoja Ustavnega sodišča predstavlja pomembno novost glede uveljavitve sodelovanja delavcev v upravljanju bank in s tem upravljanja bank, saj so bile banke in hranilnice doslej na tem področju obravnavane drugače in so predstavljale izjemo v primerjavi z gospodarskimi družbami in zavarovalnicami. Dejstvo je, da je bančništvo najbolj regulirana dejavnost z namenom,saj ščiti predvsem depozitarje in pomembno vpliva na stabilnost finančnega sistema, za kar skrbita tudi nacionalni in evropski regulator. Prav tako velja, da je državam članicam prepuščeno, da v nacionalni zakonodaji določena področja iz evropskih direktiv uredijo strožje, odvisno od stopnje kulture na tem področju v posameznih članicah ali možnosti uveljavitve določenih principov preko priporočil dobre prakse. Očitno je bila politična odločitev Slovenije takrat takšna, da je sodelovanje delavcev pri upravljanju bank izključila, medtem, ko je mnenje Ustavnega sodišča drugačno.
Povezave:
- Zakon o bančništvu (ZBan-2)
- ODLOČBA Ustavnega sodišča RS- razveljavitev določil zakona o bančništvu o sodelovanju delavcev pri upravljanju, 13.6.2019
Nazaj
Sorodne novice
Nature in the Boardroom
Guidance for boards of financial institutions in asking the right questions to identify, manage, and report on na ...
Preberi večSrečanje certificiranih nadzornikov 2024
...tradicionalno srečanje certificiranih nadzornikov s slavnostno podelitvijo Certifikatov ZNS novim prejemnikom ...
Preberi večZakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini (ZDoh-2AB)
...se uporablja za davčna leta, ki se začnejo od vključno 1. januarja 2025.
Preberi več