Kako ravnati, če smo kot člani nadzornih svetov izpostavljeni pritiskom, vplivom ali drugim zahtevam s strani tretjih oseb, zaradi česar je ogrožena naša osebna integriteta in opravljanje nadzorniške funkcije z dolžno skrbnostjo?
Konkretne korake za ravnanje v takih primerih ponuja Protokol, ki smo ga skupaj s Komisijo za preprečevanje korupcije pripravili že leta 2019. Nova zakonodaja pa je prinesla nove posodobitve Protokola:
>> člen 3.1: Prijava Komisiji – za družbe s kapitalsko naložbo države ali družbe v lasti lokalnih skupnosti.
Novi Zakon o zaščiti prijaviteljev obravnava tudi člane nadzornih svetov kot prijavitelje (žvižgače). V primeru, ko so zaradi svoje prijave deležni povračilnih ukrepov, so člani nadzornih svetov upravičeni do zaščitnih in podpornih ukrepov pod pogoji, določenimi v Zakonu o zaščiti prijaviteljev.
>> člen 3.2: Obveščanje Slovenskega državnega holdinga (SDH) in svetovalna vloga pooblaščenca za skladnost poslovanja in integriteto SDH – za družbe s kapitalsko naložbo države.
V primeru izvajanja pritiska ali suma nedovoljenega vplivanja na člana nadzornega sveta ali člana organa vodenja družbe s kapitalsko naložbo države, v kateri ima SDH (v vlogi upravljavca) večinski delež ali prevladujoč vpliv, morajo člani nadzornih svetov in uprav v skladu s 57. členom ZSDH-1 tovrstna ravnanja prijaviti pooblaščencu za skladnost poslovanja in integriteto SDH. Prijavo lahko predložijo tudi neposredno Komisiji za preprečevanje korupcije.
-
Protokol za ravnanje članov nadzornih svetov ob izvajanju političnih in drugih pritiskov ter neetičnem vplivanju na neodvisno odločanje
17. 06. 2024 | Priporočila in kodeksi | ZNS in KPK
Nazaj
Sorodne novice
Vabilo k vložitvi kandidature za člana nadzornega sveta družbe Petrol
Preberi večRezultati ankete o izzivih upravljanja skupin podjetij v Sloveniji
Preberi večPOSNETEK WEBINARJA: Nove evropske smernice glede nadzora tveganja kibe
Članom ZNS je v spletni videoteki na voljo posnetek webinarja,
Preberi več