Kodeks podaja priporočila dobre prakse upravljanja, nadzora in vodenja javnih delniških družb, katerih delnice so uvrščene na organizirani trg v Sloveniji. Prenovljen Slovenski kodeks upravljanja javnih delniških družb, ki stopa v veljavo s 1. januarjem 2025, družbe pa bodo določila tega kodeksa prvič uporabile pri pripravi Izjave o upravljanju družbe za poslovno leto 2025.
Doslej veljavni Slovenski kodeks upravljanja javnih delniških družb (Kodeks), sta leta 2021 sporazumno oblikovala in sprejela Ljubljanska borza, d. d., Ljubljana in Združenje nadzornikov Slovenije. Letos sta Kodeks posodobila in ta predstavlja že sedmo različico Kodeksa iz leta 2004.
Letošnje spremembe so predvsem posledica uskladitve z novelo Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M) in razvoja dobre prakse korporacijskega upravljanja.
-
Slovenski kodeks upravljanja javnih delniških družb
04. 12. 2024 | Priporočila in kodeksi | ZNS in Ljubljanska Borza, d. d
Med najpomembnejšimi spremembami izpostavljamo:
- Politika raznolikosti: Kodeks odraža novo zakonsko zahtevo glede zastopanosti spolov v organih vodenja in nadzora. Družbe morajo v politiki raznolikosti določiti, ali bodo sledile cilju vsaj 40 % zastopanosti manj zastopanega spola v nadzornem svetu ali 33 % v organih vodenja in nadzora ter med izvršnimi direktorji.
- Trajnostno poslovanje: Poglavje je preimenovano v Politiko trajnostnega poslovanja. Posodobljena terminologija jasno ločuje med pojmom trajnost in pravilno uporabo izraza trajnostnost (sustainability).
- Predsednik nadzornega sveta: Kodeks posebej poudarja zakonsko določilo, da se predsednika nadzornega sveta imenuje izmed predstavnikov kapitala. Prav tako vsebuje novo priporočilo za redno komunikacijo med upravo družbe in predsednikom nadzornega sveta izven sej, kar prispeva k učinkovitejšemu nadzoru nad poslovanjem.
- Predsedniki komisij nadzornega sveta: Posodobljena priporočila Kodeksa dodatno krepijo neodvisnost predsednikov komisij nadzornega sveta. Med drugim določajo, da nekdanji člani uprave družbe vsaj tri leta po prenehanju funkcije ne morejo opravljati teh vlog. Kodeks tudi jasno opredeljuje, da naj se predsednike komisij imenuje izmed predstavnikov kapitala.
Prenovljeni Kodeks celovito naslavlja ključne izzive sodobnega korporacijskega upravljanja in se prilagaja aktualni zakonodaji ter najboljši praksi. S tem želimo prispevati k večji transparentnosti, odgovornosti in enakopravnosti v delovanju gospodarskih družb
Kodeksi (korporacijskega) upravljanja družb so sklopi neobvezujočih priporočil za izboljšanje in usmerjanje praks upravljanja družb upoštevajoč predvsem posebnosti pravnega in poslovnega okolja. Ti kodeksi običajno temeljijo na načelih in se osredotočajo na vprašanja, specifična za posamezne države. Njihova osnovna naloga je dvigovanje standardov dobre prakse upravljanja družb in spodbujanje reform na tem področju. Kodeksi upravljanja služijo kot merila za izvajanje in spremljanje korporacijskih praks in politik na ravni družbe.
Nazaj
Sorodne novice
Nature in the Boardroom
Guidance for boards of financial institutions in asking the right questions to identify, manage, and report on na ...
Preberi večSrečanje certificiranih nadzornikov 2024
...tradicionalno srečanje certificiranih nadzornikov s slavnostno podelitvijo Certifikatov ZNS novim prejemnikom ...
Preberi večZakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini (ZDoh-2AB)
...se uporablja za davčna leta, ki se začnejo od vključno 1. januarja 2025.
Preberi več