Kako ravnati, ko NS prejme prijavo glede škodljivih poslov, ki domnevno bremenijo upravo? Kako prijave preiskuje KPK?
Na webinarju 14. novembra smo predstavili nov avtonomni pravni vir: Priporočila za vodenje pregledov poslov, ki domnevno bremenijo upravo družbe in jih vodi nadzorni svet. Namen tega dokumenta je članom nadzornih svetov in članom komisij nadzornega sveta, ki jim je bila naloga dodeljena, predstaviti priporočila in izkušnje glede vodenja pregledov poslov, ki so domnevno škodljivi za družbo in bremenijo upravo družbe. Ti postopki se pogosto začnejo z anonimnimi pismi z opisi očitkov glede domnevnih nepravilnosti uprave. Če ne gre za očitke povezane z delom uprave, je za preverjanje navedb v prijavi odgovorna uprava družbe in njene pristojne strokovne službe (npr. področje skladnosti ali notranja revizija), zato se s temi priporočili osredotočamo na domnevne nepravilnosti, ki se nanašajo na delo uprave družbe. Gre torej za primere preiskav v družbi, kjer je subjekt preiskave posamezno ravnanje ali opustitev ravnanja uprave.
Takšne prijave so pogosto poleg nadzornim svetom posredovane tudi drugim deležnikom družbe ali posredovane preko njih, saj prijavitelj želi pridobiti pozornost pristojnih organov in institucij, ki bi zoper upravo lahko ustrezno ukrepale. Takšni deležniki so na primer regulatorji, Slovenski državni holding kot upravljavec državnega premoženja, Računsko sodišče RS, Komisija za preprečevanje korupcije, strokovna ali druga interesna združenja. Včasih so takšne prijave naslovljene tudi na medije, kar predstavlja dodaten javni pritisk na delo nadzornih svetov in komisij nadzornega sveta z vidika časovnice obravnave, sprejemanja ukrepov, načina komuniciranja ter upravljanja tveganj zmanjšanja ugleda podjetja in zagotavljanja integritete delovanja organa.
Gre za postopke, ki so ravno zaradi preverjanja domnevnih nepravilnosti uprave, lahko zelo zahtevni, kompleksni in potrebujejo svoj čas ter natančno sledenje protokolu delovanja organa nadzora, da bi omejili morebitno škodo za družbo, se izognili pravnim in regulatornim posledicam ter izgubi ugleda podjetja.
Članom ZNS je v spletni knjižnici na voljo gradivo in posnetek webinarja:
Nazaj
Sorodne novice
Vabilo k vložitvi kandidature za člana nadzornega sveta družbe Petrol
Preberi večRezultati ankete o izzivih upravljanja skupin podjetij v Sloveniji
Preberi večPOSNETEK WEBINARJA: Nove evropske smernice glede nadzora tveganja kibe
Članom ZNS je v spletni videoteki na voljo posnetek webinarja,
Preberi več