Novo Sistemsko pojasnilo o nadzoru nad premoženjskim stanjem

04. 07. 2022
Aktualno, Stroka

Komisija za preprečevanje korupcije (Komisija) je z namenom celostne predstavitve instituta nadzora nad premoženjskim stanjem in tolmačenja posameznih določb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), ki ga urejajo, sprejela prvo sistemsko pojasnilo na tem področju, ki je priročniško naravnano in za lažje razumevanje zakonskih določb vsebuje tudi primere iz prakse.

Sistemsko pojasnilo o nadzoru nad premoženjskim stanjem je prvi dokument, ki institut nadzora nad premoženjskim stanjem celostno pojasnjuje na enem mestu. Komisija želi z njim razjasniti nejasnosti, ki jih pri izvajanju svojih pooblastil na področju nadzora premoženjskega stanja zavezancev vse od sprejetja ZIntPK leta 2010 dalje na tem področju zaznava. Številne nejasnosti se predvsem nanašajo na osebe, odgovorne za javna naročila, kot posebno kategorijo zavezancev za prijavo premoženjskega stanja.

Vsebina pričujočega dokumenta je usklajena s spremembami, ki jih je uvedla zadnja novela ZIntPK-C, sprejeta konec leta 2020, in vsemi ostalimi spremembami določb ZIntPK o nadzoru nad premoženjskim stanjem, ki so nastajale ob vseh spremembah in dopolnitvah ZIntPK. Te so posegale tako v kategorije zavezancev za prijavo premoženjskega stanja, vrste podatkov, ki jih zavezanci sporočajo Komisiji, način sporočanja teh podatkov, kot tudi kategorije podatkov, ki so javnosti dostopne.


Pomen pravne ureditve nadzora nad premoženjskim stanjem

Nadzor nad premoženjskim stanjem je pomemben institut krepitve integritete in transparentnosti ter preprečevanja korupcije in preprečevanja in odpravljanja nasprotja interesov javnega sektorja oziroma zavezancev za prijavo premoženjskega stanja. Sistem prijav premoženjskega stanja zavezancev je orodje, s katerim se na eni strani preprečuje nasprotje interesov in zaznava nedovoljeno pridobljeno premoženje, na drugi strani pa se vzpostavlja in krepi integriteto javne oblasti. Sistem prijav premoženjskega stanja tako praviloma združuje dve funkciji: preventivno in nadzorstveno.

Osebe, odgovorne za javna naročila

V ZIntPK so pravila poročanja premoženjskega stanja za skupino oseb, odgovornih za javna naročila, urejena posebej in zanje je zakonodajalec oblikoval drugačna pravila. Sistemsko pojasnilo jim zato namenja posebno poglavje.

Novela ZIntPK-C je vnesla pomembno novost glede definicije oseb, odgovornih za javna naročila, saj sledi veljavni zakonski ureditvi na področju javnega naročanja in enotno ureja osebe, odgovorne za javna naročila, za vsa področja javnega naročanja. Po novem ni več pomembna vrsta postopka oddaje javnega naročila, temveč je bistvena ocenjena vrednost posameznega naročila.

Konkretni primeri s področja nadzora nad premoženjskim stanjem

V zadnjem poglavju sistemskega pojasnila so za lažje razumevanje instituta predstavljeni primeri najpogostejših vprašanj, ki jih je Komisija s tega področja prejela v preteklih letih, in pojasnil, ki jih je v odgovoru nanje pripravila Komisija.

Komisija pričakuje, da bo sistemsko pojasnilo pripomoglo k boljšemu razumevanju zakonskih določb glede nadzora nad premoženjskim stanjem in s tem k preprečevanju nejasnosti pri zavezancih.

VIR: Komisija za preprečevanje korupcije


Nazaj

Sorodne novice

Nature in the Boardroom

Nature in the Boardroom

Guidance for boards of financial institutions in asking the right questions to identify, manage, and report on na ...

Preberi več
16. 12. 2024 Knjižnica, Priporočamo
Srečanje certificiranih nadzornikov 2024

Srečanje certificiranih nadzornikov 2024

...tradicionalno srečanje certificiranih nadzornikov s slavnostno podelitvijo Certifikatov ZNS novim prejemnikom ...

Preberi več
19. 12. 2024 Dogodki
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini (ZDoh-2AB)

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini (ZDoh-2AB)

...se uporablja za davčna leta, ki se začnejo od vključno 1. januarja 2025.

Preberi več
10. 12. 2024 Zakonodaja

Postanite član ZNS in si zagotovite številne prednosti:

  • vse strokovne vire, ki so potrebni za vaše delo,
  • gradiva in posnetke izobraževanj,
  • hitro strokovno pomoč in dostop do zbirke pravnih nasvetov,
  • obveščanje o domačih in mednarodnih novostih, strokovnih stališčih ZNS, odprtih javnih pozivih za članstvo v nadzornih svetih ali komisijah,
  • udeležba na brezplačnih članskih dogodkih in znižana kotizacije za izobraževanja.

Člane spodbujamo k strokovnemu razvoju in spoštovanju profesionalne etike.

Več o članstvu

Slika 1
Slika 1
Slika 1
Slika 1

Združenje nadzornikov Slovenije v številkah 2023

729

članov

13

korporativnih članov

661

imetnikov Certifikata ZNS

3273

imetnikov Potrdila za nadzornike

48 izobraževanj

1093

udeležencev izobraževanj