Vključevanje delavcev pri sprejemanju odločitev v gospodarskih družbah je del evropske tradicije: delavski predstavniki v organih vodenja in nadzora predstavljajo pomemben steber uresničevanja delavskega soupravljanja oziroma participacije. Valentina Franca in Anja Strojin Štampar v monografiji predstavljata in analizirata položaj in vlogo delavskih predstavnikov v organih vodenja ter nadzora v gospodarskih družbah v Sloveniji.
Avtorici pravno analizo obogatita s primeri iz sodne in podjetniške prakse pa tudi z izsledki ekonomskih, poslovnih, socioloških in podobnih raziskav. Ker sta se od sprejema veljavne zakonodaje na tem področju (še vedno je v veljavi zakon iz leta 1993!) gospodarstvo in trg dela znatno spremenila, se avtorici osredotočata tudi na vprašanje, ali je zakonska ureditev področja sploh še ustrezna. Na podlagi primerjalne analize pravnih dilem, sodne prakse ter izsledkov nedavnih raziskav na območju Evropske unije podata predlog za možne spremembe in dopolnitve relevantne zakonodaje.
Knjiga je dobrodošlo čtivo za vse, ki se ukvarjajo z vlogo in pomenom delavskih predstavnikov v vodstvenih in nadzornih organih: za delavske predstavnike v nadzornih svetih, nadzornike družb, člane delojemalskih in delodajalskih združenj, sindikate pa tudi za tiste, ki se z vprašanjem delavskega predstavništva ukvarjajo na teoretski ravni ter iščejo nove poti za uresničevanje načel delavske participacije. Ravno tako ne sme manjkati na policah strokovnjakov, ki se srečujejo z izzivi na področju socialnega dialoga.
Nazaj
Sorodne novice
Vabilo k vložitvi kandidature za člana nadzornega sveta družbe Petrol
Preberi večRezultati ankete o izzivih upravljanja skupin podjetij v Sloveniji
Preberi večPOSNETEK WEBINARJA: Nove evropske smernice glede nadzora tveganja kibe
Članom ZNS je v spletni videoteki na voljo posnetek webinarja,
Preberi več