Gradivo iz webinarja "Smernice za revizijske komisije za spremljanje izvajanja obvezne revizije računovodskih izkazov", ki je potekal 4. februarja 2025 ob izzidu novih Smernic.
Ena od najpomembnejših nalog revizijskih komisij v okviru spremljanja računovodskega poročanja je spremljanje izvajanja obvezne revizije letnih in konsolidiranih računovodskih izkazov, zlasti uspešnost obvezne revizije. Obstoječe smernice Agencije za javni nadzor nad revidiranjem in Združenja nadzornikov Slovenije iz leta 2018 so predstavljaje okvirne usmeritve načina izvajanja te naloge, vendar so se pri izvajanju smernic pokazale določene težave, ki so se nanašale predvsem na zagotavljanje podatkov ter razumevanje oziroma interpretacijo izračunanih kazalnikov. Na težave so v okviru izvedene analize opozorili tudi člani revizijskih komisij. To je bil razlog, da se je Agencija za javni nadzor nad revidiranjem v sodelovanju z delovno skupino ZNS, odločila za njihovo popolno prenovo.
Nove smernice uvajajo predvsem naslednje novosti:
- Revizijske komisije ne spremljajo več kakovosti, temveč izvajanje in uspešnost obveznih revizij.
- Uspešnost revidiranja je kombinacija prizadevanj revizijske družbe in naročnika revidiranja.
- Aktivnost spremljanje pokriva različne vidike revidiranja, ki so jih revizijske komisije bolj ali manj usposobljene presojati, odvisno od njihovih sestav.
- Aktivnost spremljanja poteka na podlagi razprave z revizijsko družbo, upoštevajoč predlog vprašanj, ki izhaja iz smernic.
- Predlagano je, da o obvezni reviziji revizijska komisija opravi poizvedovanje med svojimi člani, zaposlenimi v podjetju, ki so aktivno sodelovali z revizijsko družbo ter revizijsko ekipo oziroma ključnim revizijskim partnerjem.
- Pristop k spremljanju obvezne revizije določi revizijska komisija glede na okoliščine.
Predstavitev prenovljenih smernic je ponudila vpogled v glavne ugotovitve raziskave med člani revizijskih komisij, izvedene poleti 2024, ključne spremembe pristopa spremljanja obveznih revizij ter način uporabe v smernicah izpostavljenih vprašanj za razpravo z revizijsko družbo oziroma revizijsko skupino.
WEBINAR je potekal v sodelovanju z Agencijo za javni nadzor nad revidiranjem
Celoten dokument je na voljo samo članom ZNS.
Največkrat prenešene vsebine
Nadzor poslovanja preko računovodskih izkazov ("Izobraževanje za nadzornike")
Poglej dokumentUpravljanje s tveganji ("Izobraževanje za nadzornike")
Poglej dokumentPriporočila dobre prakse sodelovanja delavcev v organu nadzora
Priporočila dobre prakse sodelovanja delavcev v organu nadz ...
Poglej dokumentO pomenu in korporativni integriteti v praksi - razvoj kompetenc za nadzornike
Na Združenju nadzornikov Slovenije (ZNS) smo skupaj z drugi ...
Poglej dokument