Ključ do učinkovitejšega korporativnega upravljanja leži v izboljšanju socialne dinamike na sejah nadzornega sveta – kako uprave in nadzorni sveti medsebojno sodelujejo ter kakšne so njihove interakcije na sejah. Pri tem so ključnega pomena kompetentnost, integriteta in konstruktivno delovanje vsakega posameznega člana nadzornega sveta in uprave.
V praksi pogosto zaznana kultura pasivnosti, ki se odraža v osredotočenosti nadzornega sveta na skladnost pri svojem delovanju, je prav tako škodljiva kot v preteklosti prevladujoča ceremonialna kultura nadzornega sveta in njegovega odnosa do uprave v maniri »gentlemen's cluba«. Če je prvo nadomestilo drugo, še nismo na poti napredka na tem področju. Model pasivnega nadzornega sveta, ki zahteva minimalen angažma nadzornega sveta, ki je zgolj v vlogi nekoga, ki potrjuje ali se seznanja z odločitvami uprave, je postal nov tradicionalni model.
Ker tematika sodi med »mehke« teme in je predmet nenehnega proučevanja različnih ved, si nikakor ne domišljamo, da imamo jasen odgovor za omenjeni nadzorniški izziv. S tem prispevkom pa vas želimo opozoriti na pasti in opozorilne znake nezdrave dinamike.
Celoten dokument je na voljo samo članom ZNS.
Največkrat prenešene vsebine
Slovenski kodeks upravljanja javnih delniških družb
Kodeks podaja priporočila dobre prakse upravljanja, nadzora ...
Poglej dokumentKodeks upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti
Poglej dokument
Priporočila za revizijske komisije
Ta priporočila so namenjena za uporabo v vseh družbah, ki so subjekti javnega interesa&n ...
Poglej dokumentKodeks korporativnega upravljanja družb s kapitalsko naložbo države
Kodeks korporativnega upravljanja družb s kapitalsko naložb ...
Poglej dokument